Nie ma powodów do niepokoju - nie bój się stomatologa - Dentyści

Dentysta Gliwice

Czym konkretnie zajmują się stomatologowie?


Stomatolog zajmuje się wieloma różnymi schorzeniami. Na pewno najczęściej kojarzony jest z takimi chorobami jak próchnica, czy zepsucie zęba. Wszystko to sprawia, że jest to specjalista bardzo pożądany. W ostatnich

Nie ma powodów do niepokoju - nie bój się stomatologa - Dentyści Dentysta Gliwice
latach trend ten jest jeszcze bardziej wyraźny dzięki temu, iż stomatolog stał się obiektem zainteresowania różnych turystów z innych krajów. Turystyka medyczna – a więc przylatywanie do Polski na leczenie jest ogromnie popularna zwłaszcza w stomatologii. W Skandynawii chociażby ceny usług medycznych są kilka razy droższe niż w Polsce i to nasz kraj wybierają Norwegowie, Szwedzi, Duńczycy oraz na przykład Islandczycy jako miejsce, w którym będą leczyć swoje zęby lub upiększą uzębienie.

Każda wizyta u dentysty musi być poprzedzona zapoznaniem się z przewidywanym planem zabiegu. Jeśli wiemy, że zabieg wymaga od nas jakichś czynności przygotowawczych, trzeba to uczynić. Zdarza się to jednak bardzo rzadko i na ogół wystarczy po prostu zwykła higiena jamy ustnej, zachowanie odpowiedniej diety, która da świeżość oddechu. Przed wizytą u dentysty warto upewnić się jaki jest jego dokładny cennik. Stomatologia nie jest tutaj w żadnej mierze nową dziedziną, która może czymś zaskoczyć. Każdy z nas z pewnością był już u dentysty i wie z czym się to wiąże. Trzeba też zdać sobie sprawę z tego, iż wizyta u stomatologa nie zawsze może być wcześniej w pełni wyceniona. Często jest tak, że diagnozę poznajemy dopiero podczas wizyty i od razu przeprowadzany jest zabieg.




W miazdze wyróżnia się warstwę wewnętrzną

W miazdze wyróżnia się warstwę wewnętrzną, bogatokomórkową, i zewnętrzną, skąpokomórkową (tzw. warstwę Weila lub pas Weila). W warstwie Weila mają początek naczynia chłonne, które opuszczają ząb przez otwór wierzchołkowy i deltę korzeniową. W miazdze występują sploty naczyniowe i nerwowe (np. splot Raschkowa). Niektórzy wliczają do miazgi (jako dwie najbardziej zewnętrzne warstwy) warstwę odontoblastów oraz tzw. prazębinę (tworzącą się zębinę, dopiero co wytworzoną przez odontoblasty).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Stomatologia – higiena jamy ustnej


Każdy dobry stomatolog podkreśla kluczową rolę higieny jamy ustnej w profilaktyce mycia zębów. Jak wskazują specjaliści, tylko dzięki takim rozwiązaniom ma się możliwość zapewnienia najwyższej jakości usług i dobrania takich czynności stomatologicznych, które w długim terminie będą miały pozytywny wpływ na zdrowie każdego z pacjentów. Jak wskazują badania, codzienne dokładne mycie zębów minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku niesie ze sobą szereg ogromnie pozytywnych skutków na zdrowie każdego człowieka. Warto o tym pamiętać i każdego dnia troszczyć się o poziom uzębienia bez względu na to, czy jest się młodym czy w podeszłym już wieku.

Profilaktyka w stomatologii to rzez kluczowa. Bez codziennego mycia zębów nie ma szansy uniknięcia wielu chorób uzębienia i jamy ustnej. Próchnica to tylko niektóra z tych chorób, a przecież jest ich znacznie, znacznie więcej. Najważniejsze informacje o profilaktyce w stomatologii można zamknąć w jednym zdaniu. Regularnie wybieraj się do stomatologa, codziennie myj zęby kilka minut dziennie bardzo dokładnie i używaj odpowiednich do tego celu past do zębów. Oczywiście może się zdarzyć, że mimo to pojawią się jakieś choroby uzębienia, ale ryzyko ich wystąpienia w takiej sytuacji jest znacznie niższe. Warto o tym pamiętać!